تاریخ انتشار : چهارشنبه, 11 فروردین 1395 14:10. «پتی دوک»، بازیگر برنده اسکار سینما و تلویزیون در سن 69 سالگی درگذشت. به گزارش ایلنا؛ پتی دوک (هنرپیشه آمریکایی) که سال 1962 در فیلم «معجزه‌گر» نقش «هلن کلر» را ایفا کرد و به جایزه اسکار رسید، درگذشت. دوک در 16 سالگی موفق شد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن را از آنِ خود کند و عنوان جوانترین برنده این جایزه سینمایی را به دست آورد. موفقیت زودهنگام دوک موجب شهرت وی و ساخته شدن برنامه‌ای تلویزیونی به نام او شد. موفقیت «دوک» در تلویزیون با کس ...

بازیگر نقش هلن کلر درگذشت

تاریخ انتشار : چهارشنبه, 11 فروردين 1395 14:10


اخبارفرهنگی وهنری,خبرهای فرهنگی وهنری,هلن کلر

«پتی دوک»، بازیگر برنده اسکار سینما و تلویزیون در سن 69 سالگی درگذشت.

 به گزارش ایلنا؛ پتی دوک (هنرپیشه آمریکایی) که سال 1962 در فیلم «معجزه‌گر» نقش «هلن کلر» را ایفا کرد و به جایزه اسکار رسید، درگذشت.

 

دوک در 16 سالگی موفق شد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن را از آنِ خود کند و عنوان جوانترین برنده این جایزه سینمایی را به دست آورد. موفقیت زودهنگام دوک موجب شهرت وی و ساخته شدن برنامه‌ای تلویزیونی به نام او شد.

 

موفقیت «دوک» در تلویزیون با کسب سه جایزه «امی» و 9 نامزدی در این جوایز هنری ادامه پیدا کرد. «دره عروسک‌ها»، «ویلی / میلی» و «بزرگ‌تر از آسمان» از جمله فیلم‌های سینمایی هستند که این هنرپیشه در آن‌ها ایفای نقش کرده است.

 

دوک پیش از بازی در فیلم «معجزه‌گر» نقش هلن کلر را در اقتباس نمایشی داستان این شخصیت نابینا و ناشنوا برعهده داشت. او سپس در نسخه تلویزیونی این داستان نقش معلم کلر را بازی کرد و یک جایزه «امی» را در کارنامه‌اش ثبت کرد.

 

پزشکان در سال 1982 تشخیص دادند که پتی کلر به بیماری اختلال دوقطبی مبتلا است. او مدتی پس از آن به فعالیت‌های اجتماعی برای حمایت از سلامت روانی روی آورد و تلاش‌های بسیاری در این زمینه انجام داد.

 

اخبار فرهنگی و هنری - هلن کلر

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه