تام کروز و افول یک ستاره بزرگ سینما


تام کروز و افول یک ستاره بزرگ سینما - تصویر 1

تماشاگران حتما بازی تام کروز در نقش اتان هانت در سری فیلم های ماموریت غیرممکن را به یاد دارند که چند بار از شبکه های مختلف تلویزیونی خودمان پخش شده است، اما به نظر می رسد فیلم های تام کروز دیگر مثل سابق موفق نیست.


فروش پایین «لبه فردا» فیلم جدید تام کروز در جدول گیشه نمایش سینماهای آمریکای شمالی، یک بار دیگر باعث طرح این پرسش از سوی تحلیلگران اقتصادی سینما شده که آیا دوران موفقیت این بازیگر به سر نرسیده است؟ در چند سال اخیر، هر بار که فیلم تازه ای از تام کروز روی پرده سینماها رفته، این پرسش در سطح وسیعی مطرح شده است.

 

علت طرح دوباره و چندباره این پرسش این است که فیلم های تام کروز در یک دهه اخیر، فروش خوب و بالایی در آمریکای شمالی نداشته اند. تحلیلگران اقتصادی سینما فروش پایین فیلم های کروز را در عدم میل و تمایل تماشاگران آمریکایی برای دیدن کارهای او ارزیابی می کنند.

 

به باور آنها، اگر میلی برای تماشای فیلم های جدید این بازیگر وجود داشت، این فیلم ها باید در جدول گیشه نمایش سینماهای آمریکای شمالی فروش بالایی می کردند و در کنار دیگر محصولات موفق و پرسروصدای صنعت سینما، لقب کارهای پرفروش را می گرفتند، اما واقعیت این است که مدت هاست نام تام کروز از فهرست جدول پرفروش های سال سینما حذف شده و او غایب بزرگ این جدول لقب گرفته است.


حرکت بر لبه تیغ


لبه فردا مثل چند کار سال های اخیر تام کروز، فیلمی علمی ـ تخیلی است که طی دو هفته نمایش عمومی در حدود ۳۰۰۰ سالن سینمای آمریکا و کانادا، تقریبا ۵۷ میلیون دلار فروش داشته است. این در حالی است که فیلم هایی با بازیگران معمولی مثل «خیابان جامپ ۲۲»، در سه روز اول نمایش خود موفق به چنین فروشی شده اند. لبه فردا را داگ رایمن، کارگردانی کرده که «هویت بورن» او جزو فیلم های پرسروصدا و پرفروش دنیای سینما بوده است. کریستوفر مک کواری، دوست فیلمنامه نویس تام کروز ـ که «جک ریچر» را هم با بازی او کارگردانی کرد ـ نگارش فیلمنامه این اکشن علمی ـ تخیلی را به عهده داشته است. در قصه فیلم، تام کروز در نقش افسری ظاهر می شود که در اولین روز حضور در جبهه جنگ با موجودات بیگانه فضایی کشته می شود، اما او صبح روز بعد دوباره امکان حیات پیدا می کند و هر بار با تجربه بیشتری به جنگ با دشمنان زمین می پردازد. رسانه های گروهی گفته اند هزینه تولید فیلم ۱۷۵ میلیون دلار است و با رقم فعلی فروش آن در آمریکای شمالی، بسیار بعید به نظر می رسد بتواند این رقم کلان تولید را تامین کند. البته این در حالی است که رقم فروش بین المللی لبه فردا در بقیه کشورهای دنیا را نباید نادیده گرفت، اما واقعیت این است که فیلم در جدول گیشه نمایش سینماها در آمریکای شمالی، لقب یک کار کم فروش را گرفته است.


تکرار یک تکرار سینمایی


همان طور که در لبه فردا تاریخ هر روز تکرار می شود و شخصیت تام کروز یک روز تازه را دوباره تجربه می کند، وضعیت فیلم های این بازیگر هم در جدول گیشه نمایش آمریکای شمالی به همین شکل است و از حال و روز مشابهی برخوردار است. از سال ۲۰۰۶ به بعد که سومین قسمت اکشن دلهره آور ماموریت غیرممکن فروشی ۱۳۴ میلیون دلاری را در آمریکای شمالی از آن خود کرد، فقط قسمت چهارم همین فیلم در سال ۲۰۱۱ توانست فروش خوبی داشته باشد. به این ترتیب، بقیه فیلم های این بازیگر در سال های گذشته نتوانسته اند نظر مثبت تماشاگران آمریکایی را به خود جلب کنند. «شیرهایی برای بره ها» (۲۰۰۷) یک درام سیاسی افشاگرانه بود که رابرت ردفورد آن را کارگردانی کرد. خود او در کنار تام کروز و مریل استریپ، نقش های اصلی فیلم را بازی کردند. فروش بسیار پایین ۱۵ میلیون دلاری فیلم، البته کسی را شگفت زده نکرد و کمتر کسی فروش بالایی را برای یک درام سنگین و غیرمتعارف سیاسی پیش بینی می کرد؛ حتی اگر تام کروز در آن در نقش یک سناتور سیاستمدار بازی کند. کسی هم اشاره ای به رقم هزینه های تولید ۳۵ میلیون دلاری آن نکرد.


ستاره ای در لباس افسر اس اس


به همین صورت، شاید کسی انتظار فروش بالایی هم برای درام ضدجنگ «والکری» نداشت. با آن که برخی منتقدان و تحلیلگران سینمایی عقیده داشتند تماشاگران به تام کروزی که لباس ارتش هیتلری را به تن کند توجه چندانی نشان نخواهند داد، اما این بحث هم مطرح بود که همین نکته باعث جذب تماشاگران به سالن سینماها خواهد شد. این دسته اخیر اعتقاد داشتند تماشاگران سینما کنجکاو هستند بدانند تام کروز در لباس یک افسر اس اس دست به چه کارهایی خواهد زد. به این ترتیب و بر این اساس، پیش بینی فروش بالایی هم برای والکری شد. تام کروز در قصه فیلم در نقش ژنرال کلاوس فون اسنافرنبرگ ظاهر شد، کسی که طرح ترور آدولف هیتلر را ریخت و پس از ناکامی در این طرح، دستگیر و اعدام شد. فیلم با هزینه تولید ۷۵ میلیون دلاری خود، فقط ۸۳ میلیون دلار در آمریکای شمالی فروش کرد و نتوانست رقم فروش خود را به صد میلیون دلار (حداقل رقمی که براساس آن می توان به فیلمی لقب یک کار پرفروش را داد) برساند.


ناموفق های روشنفکرانه، کم فروش های پرسروصدا


اگر به بهانه های مختلف دو فیلم شیرهایی برای بره ها و والکری در ردیف فیلم های مستقل و غیرمتعارف قرار گرفته و باعث توجیه عدم موفقیت بالای مالی آنها شدند، فیلم های بعدی تام کروز کارهای اکشن و سرگرم کننده هستند و در دسته فیلم های پرمخاطب و تجاری قرار می گیرند، اما رقم فروش این فیلم ها هم در حد آن کارهای مستقل و سنگین سینمایی است. اینجاست که اهل فن می گویند یک جای کار می لنگد و تام کروز با مشکلی جدی روبه روست. «شوالیه و روز» (۲۰۰۸) تمام عناصر جذاب برای جذب تماشاچی را در خود داشت. یک قصه جیمز باندی با لوکیشن های چشمنواز اروپایی و یک اکشن سطح بالا. تام کروز این کمدی اکشن، یک مامور ضدجاسوسی است که برای پاک کردن نام خود از خیانت، از همکاری یک دختر معمولی کمک می گیرد. فیلم در حالی در آمریکای شمالی ۷۶ میلیون دلار فروش کرد که حدود ۱۱۷ میلیون دلار صرف تولید آن شده بود. این رقم پایین فروش باعث شد بحث تولید قسمت های بعدی آن و تبدیل شدنش به یک مجموعه فیلم دنباله دار منتفی شود.


«جک ریچر» (۲۰۱۲) اولین ساخته سینمایی کریستوفر مک کوآری، فیلمنامه نویس در مقام کارگردان بود. وی امیدوار بود فیلمش در مقام کارگردان بتواند احیاکننده کارنامه بازیگری دوست صمیمی اش تام کروز باشد. تلاش های وی البته بی نتیجه نبود. ولی تحلیلگران اقتصادی سینما آن را ناکافی می دانند. در کل، فروش ۸۰ میلیون دلاری برای فیلمی که با هزینه تولید ۶۰ میلیون دلاری ساخته شده، می تواند رقم خوب و معقولی باشد، اما برای فیلمی که تام کروز را در نقش اصلی خود دارد، رقم بالا و مقبولی نیست، مثل دیگر فیلم های سال های اخیر کروز، این فیلم هم نتوانست رقم فروش خود در آمریکای شمالی را به نزدیکی رقم صد میلیون دلار برساند. فیلم بعدی کروز «فراموشی» (۲۰۱۳) شرایطی ناگوارتر از جک ریچر داشت. این اکشن علمی ـ تخیلی دلهره آور، کروز را در نقش یک خلبان ماهر فضایی نشان می دهد که پس از دیدن تعدادی موجود زنده روی کره زمین، به ماموریت و بالادست های خود شک می کند و رودرروی آنان قرار می گیرد. فروش ۸۹ میلیون دلاری فیلم در آمریکای شمالی در شرایطی نصیب آن شد که تهیه کنندگانش برای تولید آن ۱۲۰ میلیون دلار هزینه کرده بودند.


واکنش متضاد


با وجود عدم استقبال بالای تماشاگران آمریکایی از فیلم های تام کروز، تماشاگران بین المللی سینما هنوز هم برای دیدن فیلم های او پول پرداخت می کنند و این فیلم ها در سطح بین المللی جزو کارهای موفق و پرفروش هستند. برای مثال همین لبه فردا که در جدول گیشه نمایش سینماهای آمریکای شمالی فروش پایینی داشته، در سطح بین المللی ۲۱۸ میلیون دلار فروش کرده است. این محصول کمپانی برادران وارنر به تنهایی در کشور چین ۶۰ میلیون دلار فروش داشته ـ که رقمی نزدیک به فروش آمریکایی آن است ـ تحلیلگران اقتصادی سینما می گویند دقیقا به دلیل موفقیت بین المللی فیلم های تام کروز است که او هنوز می تواند نقش اصلی محصولات سینمایی را به عهده بگیرد و تهیه کنندگان برای فیلم های خود سراغ او می روند. در دو دهه اخیر، بازار بین المللی سینما برای صنعت سینمای آمریکا اهمیت ویژه ای پیدا کرده است. نگاهی به شرایط فروش فیلم ها در جدول گیشه نمایش در سطح بین المللی، نشان می دهد بسیاری از محصولات سینمایی در مقایسه با فروش آمریکایی خود، شرایط فروش بهتر و بالاتری در کشورهای جهان داشته اند. همین نکته باعث شده تا کمپانی های فیلمسازی هالیوودی تلاش کنند فیلم هایشان را به گونه ای تولید کنند که برای مخاطب غیرآمریکایی و بین المللی هم جذابیت داشته باشد.

 

آنها که می دانند تام کروز در سطح بین المللی هنوز یک چهره پولساز است، فیلم هایی را با بازی او تهیه و تولید می کنند. شرایط تام کروز شباهت خیلی زیادی به آرنولد شوارتزنگر و سیلوستر استالونه در دو دهه اخیر دارد. این دو قهرمان اکشن سابق سینما چند سال است که فیلم هایشان فروش خوبی در سینماهای آمریکای شمالی ندارد. با وجود این، هر سال فیلم هایی با بازی این دو در نقش های اصلی ساخته و اکران عمومی می شود. حتی سال پیش، این دو در «نقشه فرار» در کنار یکدیگر بازی کردند، اما برخلاف شرایط فروش بد فیلم های آنها در آمریکا، تماشاگران بین المللی هنوز بیننده فیلم های این دو بازیگر قدیمی هستند و برای تماشای آنها پول خوبی پرداخت می کنند. برای مثال، همین فیلم ـ که در آمریکا با فروشی ۲۵ میلیون دلاری شکست سخت تجاری خورد ـ در سطح بین المللی حدود صد میلیون دلار فروش کرد. برای تولید این اکشن دلهره آور، ۵۰ میلیون دلار هزینه شده بود. اهل فن عقیده دارند تام کروز هم تا زمانی که فیلم هایش فروش بین المللی خوب و بالایی مثل فیلم های آرنولد و استالونه دارند، به بازی در محصولات سینمایی ادامه خواهد داد.


ماموریت غیرممکن


نزدیکان تام کروز می گویند وی هنوز هم می تواند خود را یکی از بازیگران محبوب و مورد توجه تماشاگران آمریکایی بداند. قسمت چهارم ماموریت غیرممکن او سال ۲۰۱۱، حدود ۲۱۰ میلیون دلار در آمریکا فروش کرد و قرار است قسمت پنجم آن برای نمایش عمومی در سال آینده میلادی آماده شود. با آن که سال قبل شایعاتی مطرح شد که وی از بازی در این مجموعه فیلم کناره خواهد گرفت، ولی او همچنان تهیه کننده و بازیگر اصلی آن خواهد بود. کریستوفر مک کواری، برای کارگردانی فیلم انتخاب شده و جرمی رنو که از قسمت چهارم به این اکشن دلهره آور اضافه شد، دوباره نقش همکار اصلی تام کروز را خواهد داشت. تهیه کنندگان ماموریت غیرممکن ۵، خط اصلی قصه آن را فاش نکرده اند ولی گفته اند کل صحنه های آن را در لوکیشن های شهر لندن و حومه آن فیلمبرداری خواهند کرد. کروز برای سال ۲۰۱۵ حداقل دو پروژه پرسروصدای دیگر هم خواهد داشت. قرار است بالاخره قسمت دوم «تاپ گان» هم در دستور تولید قرار گیرد.

 

این فیلم دنباله ای بر یک کار موفق است که سال ۱۹۸۶ ساخته شد و تام کروز را به یک ستاره تبدیل کرد. قرار بود تونی اسکات، کارگردان نسخه اصلی، پشت دوربین قسمت دوم برود، اما مرگ ناگهانی وی در سال ۲۰۱۲ باعث شد تهیه کنندگانش سراغ فیلمساز دیگری بروند. ولی کارگردان آن هنوز انتخاب نشده است. «ون هلسینگ» فیلم دیگر کروز است. این اکشن فانتزی ماجراجویانه را روپرت سندرز کارگردانی خواهد کرد و به نوعی نسخه دوباره سازی و احیا شده فیلمی است که حدود ۱۵ سال پیش با بازی هیو جکمن روی پرده سینماها رفت. تام کروز بازی در قسمت دوم جک ریچر را هم در دستور کار خود دارد. پرسشی که از سوی اهل فن و تحلیلگران اقتصادی سینما مطرح می شود، این است که آیا این طرح های پرسروصدا و جنجالی می توانند تضمین کننده فروشی صد میلیون دلاری در جدول گیشه نمایش سینماهای آمریکای شمالی باشند؟ این در حالی است که موفقیت بالای تعدادی از محصولات سینمایی در سال های اخیر و فروش های ۲۵۰ و ۳۰۰ میلیون دلاری آنها، رقم فروش صد میلیون دلاری را از رونق انداخته و دیگر کسی چنین فروشی را یک فروش عالی و قابل توجه ارزیابی نمی کند.

کیکاووس زیاری

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه