درباره وایلی ای کایوت و رود رانر، یکی از محبوب​ترین زوج​های کارتونی دنیا


درباره وایلی ای کایوت و رود رانر، یکی از محبوب​ترین زوج​های کارتونی دنیا

وایلی ای کایوت و رودرانر زوج کارتونی موفق از سری کارتون های لونی تونز و مری ملودیز هستند. در کارتون های این زوج، کایوت دائما تلاش می کند رودرانر را ـ که یک پرنده سریع زمینی است ـ بگیرد و بخورد. او همیشه در این کار شکست می خورد. این زوج از محبوب ترین شخصیت های کارتونی هستند که از زمان تولید سال ۱۹۴۹ تاکنون توجه تماشاچیان زیادی را چه روی پرده سینما و چه در صفحه تلویزیون به خود جلب کرده اند.


اکنون پس از گذشت ۶۵ سال از زمان تولد این دو، کارتون های آنها از کانال های مختلف تلویزیونی بازپخش می شوند و طرفدار دارند. در ایران نیز این کارتون ها بارها از برنامه های کودکان و شبکه های مختلف پخش شده و در حال حاضر هم از شبکه پویا پخش می شود.


این شخصیت ها اولین بار از سوی استاد آن روزهای انیمیشن، چاک جونز در سال ۱۹۴۸ برای شرکت برادران وارنر خلق شد و نویسندگی آنها را میکائیل مالیتر نیز به​عهده داشت. ابتدا این دو شخصیت در کارتون های کوتاه سینمایی ـ که قبل از فیلم اصلی در سینما ها به نمایش درمی آمد ـ ظاهر شدند و در چند دهه بعد به تلویزیون راه یافتند. در واقع به نظر می رسید آنها تم کارتون های تعقیب و گریزی مانند «تام و جری» را تقلید می کنند؛ اما کم کم محبوبیت خاص خودشان را به عنوان اثری تأثیرگذار و مستقل پیدا کردند.

 

این زوج کارتونی در ۴۸ کار کوتاه ۷ دقیقه ای، سه وب تون ۳ دقیقه ای و سه کار سه بعدی واید اسکرین، یک فیلم ویژه ۲۶ دقیقه ای، یک فیلم بلند ۹۰ دقیقه ای به نام «ماجرا های رودرانر» حضور داشتند. علاوه بر این هر کدام به تنهایی یا با هم در کارهای کارتونی دیگر برادران وارنر مثل ماجرا های «باگز بانی»، «تاینی»، «لونی تونز»، «تازمانیا»، فیلم سینمایی ترکیبی «space jam» نیز ظاهر شدند.


کایوت در کارهای کوتاه کایوت و رودرانر اصلا حرف نمی زند و تنها گاهی که لازم است نکته ای بیان شود، آن را با نوشته ای روی پلاکارد بیان می کند و رودرانر هم تنها صدای مخصوص خودش یعنی بیب بیب را دارد و تنها گاهی صدای زبان در آوردن به علامت تمسخر را درمی آورد. از ۴۸ کاری که تاکنون از این دو شخصیت ساخته شده، شامل کار های کوتاه سه بعدی اکثریت آنها از سوی چاک جونز کارگردانی شده است. سال ۲۰۱۳ راهنمای تی وی گاید، وایلی کایوت را جزو فهرست ۶۰ تبهکار برتر همه دوره هایش اعلام کرد.


چاک جونز طراحی کایوت را از روی توصیفات کتابی از مارک تواین الهام گرفت که در آن مارک تواین در توصیف گرگ کایوت می گوید: «یک ظاهر اسکلت مانند، لاغر، افسرده و دراز و ضعیف دارد که نماد زنده ای از خواستن است. او همیشه گرسنه است، جونز ظاهر کایوت را از روی همکارش کن هریس طراحی کرد.»


صحنه ماجراهای این دو به غیر از یک مورد همیشه در صحراست که به مقتضای تغییر طراح صحنه از سبک کاملا رئال تا آبستره متغیر است و بسته به داستان نوع طراحی صخره ها، سنگ ها، رنگ آسمان، مکان آن را از تگزاس تا آریزونا تخمین می زنند و تنها در یک کارتون فریم یخ زده است که تعقیب و گریز آنها به یک منظره برفی و یخی کشیده می شود.

 


در این کارتون ها کایوت اغلب وسایل پیچیده و عجیب و غریبی را از یک شرکت سفارش پستی به نام اکمه دریافت می کند که امیدوار است به او در گرفتن رودرانر کمک کند. البته این وسایل اغلب در زمان اجرا خوب عمل نمی کنند که گاهی ناشی از اشتباهات کایوت و گاهی ناشی از مشکلات شرکت سازنده است و اغلب پس از استفاده از این وسایل، کایوت یا جزغاله یا کاملا له می شود و یا به ته یک دره عمیق سقوط می کند.

 

البته محصولات اکمه گاهی هم درست عمل می کنند. مثلا مثل سنگ آب خشک کن، لباس بت من، کفش های اسکیت متصل به جت یا قرص زلزله که در این موارد هم باز عملکرد آنها به ضرر کایوت است. برای مثال کایوت موقعی برچسب روی قرص های زلزله را می خواند و می فهمد آنها روی رودرانر بی اثر هستند که خودش یک شیشه از آنها را بلعیده است.

 


مثل بقیه کارتون ها، رودرانر و ای کایوت هم از قوانین فیزیک کارتونی تبعیت می کنند. برای مثال رودرانر می تواند وارد یک تصویر نقاشی شده از یک غار شود، در حالی که کایوت نمی تواند! مگر این که سوراخی در آن باشد که از آن سقوط کند. در بعضی مواقع این مسأله برعکس می شود و رودرانر ناگهان از درون یک نقاشی از پل شکسته ظاهر می شود و مسیرش را ادامه می دهد در حالی که کایوت وارد آن تصویر خیالی می شود در جایی که پل شکسته از روی صخره می افتد. بعضی مواقع کایوت می تواند در وسط هوا معلق بماند تا این که متوجه موضوع شود که در حال سقوط به ته دره است.

 

عملی که کاملا در تخصص کایوت است و می تواند از صخره ها و گلوله های توپی که زودتر از او سقوط می کنند، سبقت بگیرد و نهایتا آنها او را له کنند. اگر صحنه تعقیب و گریز روی یک صخره باشد، رودرانر اصلا تحت تأثیر جاذبه قرار نمی گیرد؛ ولی کایوت حتما از صخره سقوط می کند یا مواقعی که کایوت از یک ماده منفجره استفاده می کند ـ که مکانیسم آن طوری تنظیم شده که باید به دنبال حرکت منفجر شود ـ عملا طوری کار می کند که درست در صورت کایوت منفجر می شود.


چاک جونز در کتاب خود به نام چاک آموک از زندگی و دوران یک کارتونیست انیمیشن می گوید که او و همکارانش برای کارتون های رودرانر و ای کایوت چند قانون ساده و اصلی داشتند.


۱ ـ رودرانر نمی تواند غیر از بیب بیب کردن آسیبی به کایوت برساند.


۲ ـ هیچ نیروی خارجی غیر از مواردی که از وسایل آکمه به بار می آورد و عبور گاه و بی گاه قطار ها و کامیون ها نمی تواند به کایوت آسیب برساند.


۳ ـ کایوت اگر افراط نکند، می تواند همه چیز را متوقف کند.


۴ ـ بجز بیب بیب و ناله کردن از دیالوگ نباید استفاده کرد.


۵ ـ رودرانر فقط به این دلیل که دونده جاده هاست باید در جاده ها باقی بماند. این قانون تاکنون فقط در دو کارتون نقض شده است.


۶ ـ تمام اکشن ها باید با محیط اطراف دو شخصیت یعنی صحراهای جنوب آمریکا منطبق باشند.


۷ ـ تقریبا همه وسایل، سلاح​ها یا تجهیزات مکانیکی باید از شرکت آکمه خریداری شوند.


۸ ـ هر جا ممکن است جاذبه بزرگ ترین دشمن کایوت باشد.


۹ ـ کایوت موقع شکست خوردن بیش از این که صدمه ببیند، جنبه طنزآلود داشته باشد.


۱۰ ـ حس همدردی تماشاچیان همیشه با کایوت باشد.


۱۱ ـ کایوت اجازه ندارد رودرانر را بگیرد یا بخورد، مگر این که رودرانر بسرعت از دست او فرار کند.

پریسا کاشانیان

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه