رقبای نخل طلای جشنواره فیلم کن مشخص شدند / ˝ناهید˝ از ایران به فرانسه می‌رود+عکس


رقبای نخل طلای جشنواره فیلم کن مشخص شدند / ˝ناهید˝ از ایران به فرانسه می‌رود+عکس - تصویر 1

 اسامی فیلم‌های بخش مسابقه اصلی این دوره جشنواره کن روز پنجشنبه در یک نشست خبری در پاریس اعلام شد. پی‌یر لسکور رئیس جدید جشنواره و تی‌یری فرمو مدیر جشنواره در این نشست حضور داشتند.

در مجموع 20 فیلم در بخش مسابقه اصلی بخت دریافت جایزه نخل طلایی و دیگر جوایز این بخش را دارند. در این نشست اسامی 17 فیلم اعلام شد و سه فیلم دیگر متعاقبا مشخص می‌شوند.

 

گاس ون سنت کارگردان محبوب کن با فیلم "دریای درختان" (The Sea of Trees) به کروازت برمی‌گردد. متیو مکاناهی در این فیلم نقش یک مرد آمریکایی را بازی می‌کند که راهی اوکی‌گاهارا معروف به "دریای درختان" می‌شود که یک جنگل اسرارآمیز پایین کوه فوجی در ژاپن است، جایی که آدم‌ها برای فکر کردن به زندگی و مرگ به آنجا می‌روند. آرتور که بهترین جا را برای مردن پیدا کرده است با مردی ژاپنی (کن واتانابه) برخورد می‌کند که او هم راه خود را گم کرده است. نائومی واتس دیگر بازیگر "دریای درختان" است.

 

درام جنایی "قاتل حرفه‌ای" (Sicario) به کارگردانی دنی ویلنو، دیگر فیلم آمریکای بخش مسابقه اصلی است. امیلی بلانت، بنیسیو دل تورو و جاش برولین در این فیلم بازی می‌کنند که درباره رویارویی یک مامور اف‌بی‌آی با رهبر مکزیکی یک کارتل مواد مخدر است.

 

"کارول" (Carol) به کارگردانی تاد هینز سومین رقیب آمریکایی این دوره جشنواره است. کیت بلانشت و رونی مارا در این فیلم بازی می‌کنند که داستان آن در دهه 1950 روی می‌دهد و از روی "The Price of Salt" دومین رمان پاتریشیا های‌اسمیت نویسنده آمریکایی ساخته شده است. هینز پیش از این تنها یک بار در سال 1998 با فیلم "ولوت گلدماین" در بخش مسابقه اصلی کن حضور داشته است.

 

سینمای فرانسه در این دوره جشنواره کن در بخش مسابقه اصلی حضوری پررنگ دارد. از 17 فیلمی که اسامی آنها اعلام شد 10 فیلم یا فرانسوی هستند یا با مشارکت این کشور ساخته شده‌اند. تریلر "اران" (Erran) به کارگردانی ژاک اودیار یکی از این فیلم‌هاست. اودیار
که دو فیلم آخرش "پیام‌آور" و "زنگار و استخوان" در بخش مسابقه کن رقابت کردند، در فیلم جدید خود یک مبارز تامیل سریلانکایی را تصویر کرده است.

 

مای‌ون کارگردان زن فرانسوی که سال 2011 با "پلیس" اولین تجربه کارگردانی خود جایزه داوران کن را برد، با درام "Mon Roi" به کن بازمی‌گردد. ونسان کاسل، لویی گارل و امانوئل برکوت در این فیلم بازی می‌کنند.

 

"یک مرد ساده" به کارگردانی استفان بریز دیگر رقیب فرانسوی جایزه نخل طلاست. این فیلم درباره مردی 51 ساله است که به عنوان نگهبان یک سوپرمارکت مشغول کار می‌شود، اما به زودی در یک تنگنای اخلاقی قرار می‌گیرد. بریز برای اولین بار است در بخش مسابقه اصلی کن حضور دارد. او در 1999 با اولین فیلمش "شهرهای آبی" در بخش دو هفته کارگردانان شرکت کرد.

 

"مارگارت و ژولین" (Marguerite and Julien) ساخته والری دونزلی دیگر فیلم فرانسوی بخش مسابقه اصلی است. این فیلم از روی فیلمی ناتمام از فرانسوا تروفو در 1971 ساخته شده است.

 

سه فیلم از آسیا برای جایزه نخل طلایی رقابت دارند. "آدمکش" (The Assassin) به کارگردانی هو سیائو-سین یکی از این فیلم‌هاست. این اولین فیلم بلند داستانی کارگردان تایوانی بعد از هشت سال است. داستان "آدمکش" در دوران حکومت سلسله تانگ (907-618 بعد از میلاد) روی می‌دهد و درباره یک آدمکش زن است که وفاداری‌اش به خاندان سلطنتی زیر سؤال می‌رود. خبر تولید "آدمکش" اولین بار در 1989 اعلام شد و از سال 2010 تولید آن آغاز و به دفعات متوقف شد. این فیلم در نهایت در مدت 15 ماه در لوکیشن‌هایی در چین، تایوان و ژاپن فیلمبرداری شد. بیش از نیمی از بودجه فیلم توسط سرمایه‌گذاران چینی تامین شده است که برای سیائو-سین اولین بار است این اتفاق می‌افتد. او کارگردان فیلم‌هایی چون "تابستانی نزد پدربزرگ"، "زمان زیستن و زمان مردن"، "استاد خیمه‌شب‌بازی" و "خداحافظ جنوب، خداحافظ" است و در 1989 با فیلم "شهر اندوه‌ برنده جایزه شیر طلای جشنواره فیلم ونیز شد.

 

"کوه‌ها شاید حرکت کنند" (Mountains May Depart) به کارگردانی جیا ژانکه کارگردان چینی یک فیلم سه قسمتی درباره یک زوج و پسر آنهاست که از سال 1990 به سال 2015 سفر می‌کنند. بخش آخر در استرالیا فیلمبرداری شد. "نشانی از گناه" فیلم قبلی ژانکه در سال 2013 برنده جایزه بهترین فیلمنامه از کن شد. او سال گذشته یکی از داوران بخش مسابقه اصلی بود.

 

هیروکازو کوره-ادا کارگردان ژاپنی که آخرین فیلم او "مثل پدر، مثل پسر" در سال 2013 جایزه داوران کن را برد، با درام خانوادگی "خواهر کوچک ما" (Our Little Sister یا "خاطرات یومیماچی"/Umimachi Diary) برمی‌گردد. این فیلم درباره سه خواهر است که بعد از مرگ پدرشان متوجه می‌شوند یک خواهر ناتنی نوجوان دارند.

 

سه کارگردان ایتالیایی نیز در بین رقبا هستند: نانی مورتی، پائولو سورنتینو و ماتیو گارونه. مورتی فیلمساز محبوب کن با فیلم جدیدش "مادرم" به کن بازمی‌گردد. جان تورتورو، مارگریتا بی و خود مورتی در این فیلم بازی می‌کنند. "مادرم" نگاهی به زندگی یک کارگردان زن ایتالیایی ساکن رم دارد که می‌کوشد زندگی خصوصی و حرفه‌ای خود را تطبیق دهد. مورتی تاکنون با شش فیلم در جشنواره کن حضور داشته است. او سال 2001 با "اتاق پسر" برنده جایزه نخل طلای جشنواره شد و در 1993 برای "خاطرات عزیز" جایزه بهترین کارگردان را برد. مورتی سال 2012 نیز رئیس داوران بخش مسابقه اصلی جشنواره کن بود.

 

سورنتینو فیلم "جوانی"‌ (Youth) را آماده دارد که اولین فیلم او بعد از "زیبایی بزرگ" برنده جایزه اسکار خارجی‌زبان در سال 2014 است. مایکل کین در "جوانی" نقش یک رهبر ارکستر بازنشسته را بازی می‌کند که تعطیلات را در تفریحگاهی در آلپ می‌گذراند و از او دعوت می‌شود برای ملکه الیزابت دوم و پرنس فیلیپ برنامه اجرا کند. پل دانو نقش یک کارگردان سینما را دارد که او نیز به این تفریحگاه آمده است. هاروی کایتل، ریچل وایس و جین فاندا از دیگر بازیگران "جوانی" هستند که دومین فیلم انگلیسی‌زبان سورنتینو است. "جوانی" پس از "پیامدهای عشق" (2004)، "دوست خانوادگی" (2006)، "ستاره" برنده جایزه داوران جشنواره کن، "این جا باید باشد" با بازی شان پن و "زیبایی بزرگ" (2013)، ششمین فیلم سورنتینو است که در کن به نمایش درمی‌آید.

 

ماتیو گارونه با فانتزی تخیلی "قصه قصه‌ها" (The Tale of Tales) با بازی ونسان کاسل و سلما هایک به کن بازمی‌گردد. او سال 2008 برای فیلم "گومورا" درباره نفوذ گسترده مافیا در جنوب ایتالیا برنده جایزه بزرگ داوران کن شد و سال 2012 با کمدی تراژدی "واقعیت" در بخش مسابقه اصلی جشنواره کن حضور داشت.

 

"مکبث" (Macbeth) به کارگردانی جاستین کرتزل یک اقتباس سینمایی جدید از نمایشنامه شکسپیر است و در آن میشائل فاسبندر نقش سردار مکبث و ماریون کوتیار نقش لیدی مکبث را بازی می‌کنند. "خرچنگ" (The Lobster) ساخته یورگوس لانتیموس کارگردان جوان و نوظهور یونانی یکی دیگر از رقبای انگلیسی‌زبان مطرح است. لیا سدو، ریچل وایس، کالین فارل، بن ویشاو و جان سی. رایلی در این فیلم بازی می‌کنند که داستان آن در پادآرمان‌شهر روی می‌دهد، جایی که آدم‌ها باید در 45 روز جفت پیدا کنند، وگرنه به حیوان تبدیل و در طبیعت رها می‌شوند.

 

یواخیم تریر کارگردان نروژی با درام "پرسروصداتر از بمب‌ها" (Louder Than Bombs) در بخش مسابقه اصلی حضور دارد. جسی آیزنبرگ، گابریل برن، ایزابل اوپر، دیوید استراترن و امی رایان در این فیلم بازی می‌کنند که داستان آن در نیویورک روی می‌دهد.

"پسر سول" (Son Of Saul) به کارگردانی لاشلو نمس از مجارستان فهرست فیلم‌های بخش مسابقه اصلی را کامل می‌کند. این تنها فیلم اول این بخش است. داستان درباره یک زندانی در آشویتس در سال 1944 است که مجبور است جنازه آدم‌ها را بسوزاند.

 

پژمان بازغی و ساره بیات در صحنه ای از فیلم ناهید
پژمان بازغی و ساره بیات در صحنه‌ای از فیلم "ناهید"

از سوی دیگر، 14 فیلم در بخش نوعی نگاه این دوره جشنواره کن حضور دارند که فیلم "ناهید" به کارگردانی آیدا پناهنده و تهیه‌کنندگی بیژن امکانیان از ایران یکی از آن‌هاست. ساره بیات، پژمان بازغی و نوید محمدزاده در این فیلم بازی می‌کنند که اولین فیلم بلند سینمایی پناهنده است. این فیلم اولین بار سال گذشته در جشنواره فجر نمایش داده شد.

ایزابلا روسلینی بازیگر ایتالیایی/آمریکایی رئیس داوران بخش نوعی نگاه این دوره جشنواره کن است.

 

جوئل و ایتن کوئن برادران فیلمساز آمریکایی و از چهره‌های محبوب جشنواره کن، ریاست داوران بخش مسابقه اصلی را به عهده دارند. برای اولین بار است دو برادر رئیس داوران این بخش هستند و از آنجا که هر کدام از آنها یک رای دارند، هفت داور دیگر به این دو ملحق می‌شوند تا هیئت داوری 9 نفره بخش مسابقه اصلی کامل شود. کوئن‌ها و همکارانشان که اسامی آنها هنوز اعلام نشده است، برنده جایزه نخل طلا و دیگر جوایز بخش مسابقه اصلی را انتخاب خواهند کرد.

 

عبدالرحمان سیساکو فیلمساز موریتانیایی که سال گذشته فیلم موفق "تیمبوکتو" را روی پرده سینماها داشت، رئیس داوران بخش سینه‌فونداسیون و فیلم‌های کوتاه این دوره جشنواره کن است.

 

اسامی فیلم‌های این بخش چهارشنبه اعلام شد. در بخش فیلم‌های کوتاه 9 فیلم شامل یک انیمیشن برای دریافت نخل طلای فیلم کوتاه رقابت می‌کنند. امسال کمیته انتخاب 4550 فیلم کوتاه از 100 کشور دریافت کرد که در مقایسه با سال 2014 هزار فیلم بیشتر است.

در بخش سینه‌فونداسیون نیز - که امسال هجدهمین دوره آن برگزار می‌شود – 18 فیلم (14 فیلم داستانی و چهار انیمیشن) انتخاب شده‌اند که "کشتارگاه" به کارگردانی بهزاد آزادی از دانشگاه هنر تهران یکی از آنهاست. امسال در مجموع 16 کشور از چهار قاره در بخش سینه فونداسیون حضور دارند. این فیلم‌ها از میان 1600 اثر انتخاب شده است.

 

این بخش را ژیل ژاکوب رئیس سابق جشنواره کن در سال 1998 راه‌اندازی کرد. برگزارکنندگان بخش سینه‌فونداسیون با هدف کشف فیلمسازان جدید هر سال بین 15 تا 20 فیلم کوتاه و نیمه‌بلند به کارگردانی دانشجویان فیلمسازی از سراسر جهان را انتخاب می‌کنند. در بخش سینه‌فونداسیون سه جایزه اعطاء می‌شود. سال گذشته، عباس کیارستمی کارگردان ایرانی رئیس داوران این بخش بود.

 

در همین حال، رونیت الکابتز بازیگر و کارگردان اسرائیلی ریاست داوران بخش هفته منتقدان بین‌المللی را به عهده دارد.

 

روز گذشته همچنین اعلام شد بخش غیررقابتی دو هفته کارگردانان با فیلم فرانسوی "در سایه زنان" به کارگردانی فیلیپ گارل آغاز می‌شود. این فیلم، داستانی پیچیده از عشق و خیانت را روایت می‌کند.

بخش دو هفته کارگردانان را انجمن کارگردانان فرانسه پس از ناآرامی‌های مه 1968 به راه انداخت. این بخش به دنبال کمک یا تبلیغ برای فیلم‌های جدید و آوانگارد از سراسر دنیاست. گارل 66 ساله در اولین دوره بخش دو هفته کارگردانان که سال 1969 برگزار شد با فیلم «تخت باکره» حضور داشت. اسامی فیلم‌های این بخش 21 آوریل (1 اردیبهشت) اعلام می‌شود.

 

پوستر این دوره جشنواره فیلم کن به مناسبت صدمین سال تولد اینگرید برگمن بازیگر سوئدی و ستاره عصر طلایی هالیوود با عکسی از او طراحی شده است. برگمن (1982-1915) که سابقه همکاری با کارگردان‌هایی چون آلفرد هیچکاک، روبرتو روسلینی و اینگمار برگمان را داشت، در سال 1973 رئیس داوران بخش مسابقه اصلی جشنواره بود. برگزارکنندگان جشنواره همچنین به عنوان بخشی از ادای احترام خود به برگمن، فیلم "اینگرید برگمن، به زبان خود او" به کارگردانی استیگ بیورکمان را در بخش کلاسیک‌های کن نمایش می‌دهند. ایرابلا روسلینی رئیس داوران این دوره بخش نوعی نگاهع دختر برگمان و روسلینی است.

 

شصت و هشتمین دوره جشنواره کن 13 مه (23 اردیبهشت) با اولین نمایش فیلم "سر بالا" به کارگردانی امانوئل برکوت فیلمساز فرانسوی در بخش خارج از مسابقه آغاز می‌شود و تا 24 مه (3 خرداد) ادامه دارد.

"سر بالا" داستان یک نوجوان بزهکار به نام مالونی را از 6 تا 18 سالگی روایت می‌کند. کاترین دونوو ستاره سینمای فرانسه در فیلم نقش یک قاضی را بازی می‌کند که می‌کوشد دخالت کند. برکوت بعد از 28 سال اولین کارگردان زن است که جشنواره کن را افتتاح می‌کند. آخرین باری که این اتفاق افتاد سال 1987 بود که این جشنواره با فیلم "مردی عاشق" به کارگردانی دیان کیوریس آغاز شد.

 

فهرست فیلم‌های بخش رسمی به این شرح است:

بخش مسابقه

"Erran"، ژاک اودیار (فرانسه)
"یک مرد ساده"، استفان بریز (فرانسه)
"مارگارت و ژولین"، والری دونزلی (فرانسه)
"قصه قصه‌ها"، ماتیو گارونه (ایتالیا، فرانسه، بریتانیا)
"کارول"، تاد هینز (آمریکا و بریتانیا)
"آدمکش"، هو سیائو-سین (تایوان)
"کوه‌ها شاید حرکت کنند"، جیا ژانکه (چین، ژاپن، فرانسه)
"خواهر کوچک ما"، هیروکازو کوره-ادا (ژاپن)
"مکبث"، جاستین کرتزل (بریتانیا، فرانسه، آمریکا)
"خرچنگ"، یورگوس لانتیموس (یونان، بریتانیا، ایرلند، هلند، فرانسه)
"Mon Roi"، مای‌ون (فرانسه)
"مادرم"، نانی مورتی (ایتالیا)
"پسر سول"، لاشلو نمس (مجارستان)
"جوانی"، پائولو سورنتینو (ایتالیا، فرانسه، سوییس، بریتانیا)
"پرسروصداتر از بمب‌ها"، یواخیم تریر (نروژ،فرانسه، دانمارک)
"دریای درختان"، گاس ون سنت (آمریکا)
"قاتل حرفه‌ای"، دنی ویلنو (آمریکا)

 

بخش خارج از مسابقه

"سر بالا"، امانوئل برکوت، (فرانسه) - (فیلم افتتاحیه)
"مکس دیوانه: جاده خشم"، جرج میلر (آمریکا)
"مرد غیرمنطقی"، وودی آلن (آمریکا)
"پشت رو"، پیت داکتر و رونالدو دل کارمن (آمریکا)
"شازده کوچولو"، مارک آزبورن (فرانسه)

 

بخش نوعی نگاه

"انتخاب‌شده‌ها"، داوید پابلوس (مکزیک)
"تنها پرواز کن"، نیراج گایوان (هند)
"Rams"، گریمور هاکونارسون (ایسلند)
«سفر به ساحل"، کیوشی کوروساوا (ژاپن)
"من یک سرباز هستم"، لورن لاریویر (فرانسه)
"The High Sun"، دالیبور ماتانیچ (کرواسی، اسلوونی)
"سمت دیگر"، روبرتو مینروینی (ایتالیا)
"یک طبقه پایین"، رادو مونتین (رومانی)
"بی‌شرم"، اوه سیونگ-ایوک (کره جنوبی)
"ناهید"، آیدا پناهنده (ایران)
"گنج"، کورنلیو پورومبویو (رومانی)
"مسیر چهارم"، گورویندر سینگ (فرانسه، هند)
"مدونا"، شین سوان (کره جنوبی)
"مریلند"، آلیس وینوکور (فرانسه، بلژیک)

 

نمایش‌های نیمه‌شب

"ایمی"، آصف کاپادیا (بریتانیا)
"دفتر"، هونگ وون-چان (کره جنوبی)

 

نمایش‌های ویژه

"Oka"، سلیمان سیسه
"Hayored Lema’ala"، ایلاد کیدان (اسرائیل)
"قصه عشق و تاریکی"، ناتالی پورتمن (اسرائیل)
"فراموشی"، باربت شرودر (سوییس، فرانسه)
"پاناما"، پاول ووکوویچ (صربستان)
"آسفالت"، ساموئل بنشتریت (فرانسه)

انتهای پیام/

علی افتخاری

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه