رگ خواب آکادمی اسکار در دست «مریل استریپ»/ 18 نامزدی در 34 سال


رگ خواب آکادمی اسکار در دست «مریل استریپ»/ 18 نامزدی در 34 سال - تصویر 1

«مریل استریپ»، بازیگر سرشناس سینمای آمریکا و جهان شب گذشته از سوی آکادمی اسکار برای هجدهمین بار نامزد دریافت جایزه بازیگری شد تا رکوردی جاودانه در تاریخ برگزاری این جایزه معتبر به ثبت برسد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مریل استریپ درحالی با فیلم «August: Osage County» نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی زن شد که طی سال‌های گذشته 17بار دیگر نامزد شده و سه‌بار نیز موفق به کسب اسکار شده است.

«مریل استریپ» به عنوان یکی از بزرگترین بارزیگران زن تاریخ سینما با 18بار نامزدی جایزه اسکار از این لحاظ رکورددار تاریخ سینما محسوب می‌شود. وی سه‌بار در سال‌های 1980 برای «کرامر علیه کرامر»، 1983 برای «انتخاب سوفی» و 2012 برای «بانوی آهنین» موفق به کسب جایزه اسکار بهترین بازیگری شده است.

 

 

«استریپ» در سال 2003 برای فیلم «ساعت‌ها» جایزه خرس نقره‌ای جشنواره برلین را گرفت، در سال 1989 با فیلم «فرشتگان جهنمی» جایزه بهترین بازیگر زن را از کن دریافت کرد، در سال 1982 بهترین بازیگر زن جوایز بافتا شد و در سال 1999 جایزه دوربین برلیناله را کسب کرد.

وی در سال 2003 جایزه افتخاری سزار فرانسه را گرفت. دو بار جایزه بهترین بازیگر زن را از اسکار سینمای ایتالیا دریافت کرده است، هفت ‌بار بهترین بازیگر جوایز گلدن گلوب انتخاب شده است و از جشنواره‌های رم و سن‌سباستین جایزه یک عمر دستاورد سینمایی دریافت کرده است.

 

 

وی در سال 1976 برای بازی در نمایش «27 واگن پنبه» اثر تنسی ویلیامز نامزد دریافت جایزه تونی شد. آغاز فعالیت او در تلویزیون با ایفای نقش همسر یک بازیکن هاکی در مجموعه «مرگبارترین فصل» در سال 1977 رقم خورد.

در همان سال با بازی در فیلم «جولیا» به کارگردانی «فرد زینه‌مان» اولین تجربه سینمایی خود را به‌دست آورد.

 

 

این بازیگر توانمند با بازی در نقش اینگا (یک زن ثروتمند آلمانی که در دوران جنگ جهانی دوم تلاش می‌کند شوهر یهودی‌اش را از بازداشتگاه اسرای نازی‌ها نجات دهد) در مجموعه «کشتار همگانی» (1978) برنده جایزه امی بهترین بازیگری شد.

مریل استریپ با بازی در فیلم «شکارچی گوزن» (1978) اولین نامزدی اسکار را تجربه کرد و با بازی در «کرامر علیه کرامر» (1979) اولین اسکار بازیگری را گرفت.

پیشرفت او در عرصه بازیگری آنقدر سریع بود که با ایفای نقش یک بازمانده آسیب‌دیده اردوگاه لهستانی در فیلم «انتخاب سوفی» (1982) اسکار بهترین بازیگری را برای دومین‌بار دریافت کرد.

 

 

وی با درخشش در فیلم‌های «سیلک وود» (1983)، «از اعماق آفریقا» (1985) و «فریادی از دل تاریکی» (1988) و «آیرون وید» (1987) در مدت پنج سال، چهاربار نامزد اسکار شد.

استریپ دهه 90 را با درخشش در نقش "سوزان ویل" آغاز کرد و نهمین نامزدی اسکار را به کارنامه‌اش افزود. نامزدی استریپ در جوایز اسکار با فیلم‌های «اقتباس» (2002) و «شیطان پرادا می‌پوشد» (2006) ادامه یافت و با فیلم «تردید» (2008) به افتخار رکورد کسب پانزدهمین نامزدی اسکار رسید.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه