نتیجه همه سخت گیری‌ها: کاهش 4 درصد سوانح جاده‌ای با 5800 نفر کشته

سوانح رانندگی در ایران بیداد می کند هرساله تعداد بیشماری از هموطنانمان براثر سوانح رانندگی جان خود را از دست می‎دهنداما همه چیز به این‎جا ختم نمی‎شود در این میان دولت بیش از هر مشکل دیگری که در کشور وجود دارد از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی متضرر می‎شود.

به گزارش CHN، سازمان پزشکی قانونی کشور میگویددر چهارماهه سال جاری نسبت به مدت سال گذشته چیزی در حدود 4.6 درصد کاهش داشته است. به عبارتی در چهارماهه سال جاری 5 هزار و 801 نفر بر اثر سوانح رانندگی جان باختند. اگرچه به گفته این سازمان مرگ و میر روند نزولی داشته اما با یک حساب سرانگشتی می توان به این نتیجه رسید که طی چهارماه دوم، سوم و چهارم جمع این تلفات به بیش از 15 هزار و جمع آن در یکسال به 20 هزار نفر می رسد. اما این که باز هم با همه سخت گیری‎ها این رقم نسبت به سال گذشته 4 درصد کاهش داشته است جای امیدواری دارد.

«علیرضا مقدم»، از کارشناسان صنعت حمل و نقل جاده‎ای و عضو هیات علمی دانشگاه تهران در گفت و گو با CHN، با بیان این که سوانح رانندگی خسارت بی شماری به اقتصاد کشور تحمیل میکند اذعان داشت: «ﺳﻪ ﻋﺎﻣﻞ ﺍﻧﺴﺎﻥ، ﺭﺍﻩ ﻭ ﻭﺳﯿﻠﻪ ﻧﻘﻠﯿﻪ ﻫﺭ ﯾک ﺑﻩﺳﻬﻢ ﺧﻮﺩ ﺑﺴﯿﺎﺭ ﻣﻬﻢ ﺍﻧﺪ ﻭﻟﯿﮑﻦ ﺳﻪ ﻋﺎﻣﻞ ﺁﻣﻮﺯﺵ، ﻣﻬﻨﺪﺳﯽ ﻭ ﻧﻈﺎﺭﺕ ﭘﻠﯿﺲ ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺗﯽ ﮐﻪ ﺗﻮﺍﻣﺎﻥﻭ ﻫﻤﺎﻫﻨﮓ ﺑﺎ ﻫﻢ ﺑﺎﺷﻨﺪ ﺑﯿﺸﺘﺮﯾﻦ ﮐﺎﺭﺁﯾﯽ را خواهد ﺩاشت.»

او ادامه داد: «ﻣﻥ ﺑﻌﯿﺪ ﻣﯿﺪﺍﻧﻢ ﮐﻪ ﺩﺭ ﮐﺸﻮﺭﻫﺎﯼ ﭘﯿﺸﺮﻓﺘﻪ ﻫﻢ ﮐﻪﻣﻬﻨﺪﺳﯽ، ﺁﻣﻮﺯﺵ ﻭ ﻓﺮﻫﻨﮓ ﺳﺎﺯﯼ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺣﺪ ﺑﺎﻻﯾﯽ ﺩﺍﺭﻧﺪ ﺍﮔﺮ ﭘﻠﯿﺲ ﻭ ﯾﺎ ﭼﻮﺏ ﺑﺎﻻﯼ ﺳﺮ ﻧﺒﺎﺷد ﻫﻤﻪ ﭼیز ﻋﺎﻟﯽ ﺭﻋﺎﯾﺖ شود. این در حالی است که حتی اگر یکی از فاکتورهای مهندسی و پلیس به بهتریم نحو نقش خود را ایفا کنند اما آموزش در این زمینه با ضعف مواجه باشد نمی توان شاهد نتیجه مطلوبی بود.»

او افزایش مبلغ بی رویه جریمه ها را راهکار اصلی برای کاهش سوانح ندانسته و معتقد است: «جریمه های غیر منطقی اگر تنها اعمال شوند در کشوری چون ما فقط خطر مفسده را بالا می برد. اما تکیه بر سیستمهای هوشمند برای کنترل و نظارت؛ حضور موثر پلیس در جاده ها و نیز اصلاح هندسی جاده ها هر سه از فاکتورهای کاهش سوانح رانندگی است.»

به گزارش CHN، حوادث و ضایعات انسانی و مالی آن قابل پیش‌گیری هستند و با یک عزم عمومی می توان از میزان آن کاست. برای نمونه بسیاری از کشورها که آرمان "جاده های بدون کشته" را سر لوحه برنامه ریزی ملی خود قراردادند و توانستند از میزان تلفات جاده ای بطور قابل ملاحظه ای بکاهند. در این کشورها برای افزایش ایمنی و کاهش تلفات سیستم حمل و نقل فعالیت های همه جانبه ای صورت گرفته است که شامل آموزش راننده و سرنشینان، وضع قوانین لازم، ارتقاع ایمنی وسایل نقلیه، بهبود وضعیت جاده ها و خدمات پزشکی بعد از حوادث است.

کاهش تلفات حوادث رانندگی در چهار ماهه ام��ال

در چهار ماهه نخست سال جاری پنج هزار و 801 نفر در تلفات حوادث رانندگی جان خود را از دست دادند، این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که آمار تلفات حوادث رانندگی شش هزار و 80 نفر بود، 4.6 درصد کاهش یافته این در حالی است که از کل تلفات حوادث رانندگی در چهار ماهه ابتدایی امسال چهار هزار و 491 نفر مرد و یکهزار و 310 نفر زن بودند.

در این مدت استان‌های فارس با 522، خراسان رضوی با 440 و تهران با 433 نفر بیشترین و استان‌های ایلام با 40، کهگیلویه و بویراحمد با 53 و اردبیل با 63 نفر کمترین آمار تلفات حوادث رانندگی را داشته‌اند

این گزارش حاکی است، از تلفات حوادث رانندگی چهار ماهه امسال، سه هزار و 736 نفر در حواث برون شهری، یکهزار و 548 نفر در حوادث دورن شهری، 495 نفر در محورهای روستایی و 22 نفر در سایر محورها جان خود را از دست داده‌اند.

در این مدت 106 هزار و 106 مصدوم حوادث رانندگی نیز به مراکز پزشکی قانونی کشور مراجعه کردند که 75 هزار و 897 نفر از آنان مرد و 30 هزار و 209 نفر زن بودند. آمار مصدومین حوادث رانندگی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 6.5 درصد کاهش یافته است.

کاهش آمار متوفیات و مصدمان حوادث رانندگی در تیر ماه

در تیر ماه سال جاری آمار تلفات و مصدومان حوادث رانندگی به ترتیب 8.9 و 14.9 درصد کاهش یافت. همچنین در تیر ماه سال جاری یک‎هزار و 419 نفر (یکهزار و 123 مرد و 296 زن) در حوادث رانندگی جان باختند این در حالی است که آمار تلفات حوادث رانندگی در مدت مشابه سال قبل یک‎هزار و 558 نفر بود.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه