نمایش «پناه کاه»؛ سه روز مهلت برای نجات از اعدام. تاریخ انتشار : سه شنبه, 25 اردیبهشت 1397 15:17. یکی از کارگردان های نمایش «پناه کاه» از شرایطی که این روزها در تئاتر حاکم است و استقبال نکردن مخاطبان از نمایش هایی که بازیگران چهره ندارند، انتقاد کرد. فرید قادرپناه که به همراه رامین معصومیان نمایش «پناه کاه» را در تماشاخانه ارغنون روی صحنه دارد درباره استقبالی که از اجرای این اثر شده است به مهر، گفت: در شرایطی که اکثر نمایش های روی صحنه کیفیت پایینی دارند و اکثرا هم با حضور چهره های شناخته شد ...

نمایش «پناه کاه»؛ سه روز مهلت برای نجات از اعدام

تاریخ انتشار : سه شنبه, 25 ارديبهشت 1397 15:17


اخبار,اخبارفرهنگی وهنری,نمایش پناه کاه

یکی از کارگردان های نمایش «پناه کاه» از شرایطی که این روزها در تئاتر حاکم است و استقبال نکردن مخاطبان از نمایش هایی که بازیگران چهره ندارند، انتقاد کرد.

 فرید قادرپناه که به همراه رامین معصومیان نمایش «پناه کاه» را در تماشاخانه ارغنون روی صحنه دارد درباره استقبالی که از اجرای این اثر شده است به مهر، گفت: در شرایطی که اکثر نمایش های روی صحنه کیفیت پایینی دارند و اکثرا هم با حضور چهره های شناخته شده مخاطبان را جذب می کنند دیگر علاقه ای برای تماشاگران باقی نمی ماند تا کارهای باکیفیت را رصد کنند و به دیدن آنها بنشینند و همین امر باعث شده متاسفانه استقبال از نمایش ما راضی کننده نباشد.


وی ادامه داد: مخاطبی که تازه تماشاگر تئاتر شده بعد از دیدن یک نمایش خوب ترغیب می شود به دیدن تئاتر دیگری بنشیند اما وقتی تجربه هایش اصلا خوب نیست و شاهد نمایش های غیر جذاب و ضعیف است دیگر از دیدن تئاتر دلزده می شود.

این کارگردان تئاتر با اشاره به اینکه حضور چهره های مطرح در نمایش ها اتفاق بدی نیست، بیان کرد: مطمئنا این بازیگران هم برای رسیدن به جایگاهی که در آن هستند زحمت کشیده اند و همه ما در تلاش هستیم که دیده شویم و به افراد شناخته شده ای تبدیل شویم، اما تنها ملاک جذب مخاطب نباید چهره های شناخته شده باشند. نکته دیگر که در جذب مخاطب موثر است تبلیغاتی است که یک تماشاخانه برای معرفی خودش می تواند انجام دهد و با جذب چند نمایش پرمخاطب باعث دیده شدن آثار دیگر هم شود.

قادرپناه درباره ویژگی های نمایش توضیح داد: تا به حال کمتر شاهد این بودیم که نویسنده ای ایرانی نمایشنامه ای را درباره یک موقعیت خارجی بنویسد اما من و رامین معصومیان هر چهار نمایشی را که تا به حال به صحنه برده ایم درباره کشور انگلیس بوده است و آنقدر درباره این کشور مطالعه داشته ایم که بیشتر از ایران آن را می شناسیم و دلیل اینکه متن های خارجی می نویسیم نیز این است که فضایی که در تئاترمان به دنبالش هستیم در سوژه های ایرانی یافت نمی شود.

این کارگردان تئاتر در پایان تاکید کرد: سبک کاری ما در آثاری که به صحنه می بریم غیرواقعی و مدرن است اما به شدت به دنبال وارد کردن این شیوه در فضای ایرانی هم هستیم که تا چهار سال آینده ممکن است، عملی شود. نمایش «پناه کاه» فضایی غیرواقعی را به تصویر می کشد که در دل یک موقعیت رئالیستی رخ می دهد در حالی که فضاسازی و جذابیت های بصری و گره هایی که در کار وجود دارد، سوررئال هستند.

حامد ادوای، آیدین بهاری، رامین جعفری، امین جلالی، مینا زرنانی، کاوه مرحمتی، آزاده مشعشعی بازیگران نمایش «پناه کاه» هستند که تا ۲۸ اردیبهشت ماه ساعت ۱۹ در تماشاخانه ارغنون روی صحنه است.

داستان «پناه کاه» درباره‌ رایان سرباز بزدلی‌ است که از میانه‌ یک جنگ آخرالزمانی می‌گریزد اما فرار او از این مهلکه او را به جای بهتری نمی‌برد. او در سوراخی می‌افتد که زیستگاه انسان‌هایی‌ است که سالیان دراز از تمدن دور بوده‌اند و در بدو ورودش و بی‌هیچ دلیلی تصمیم به اعدام او می‌گیرند. رایان تنها سه روز فرصت دارد تا زندگی‌اش را دوباره بخرد.

 

 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه