نویسنده برنده نوبل درگذشت. تاریخ انتشار : پنج شنبه, 22 مهر 1395 13:55. «داریو فو» (Dario Fo) نویسنده، نمایشنامه نویس و طنزپرداز ایتالیایی در سن 90 سالگی درگذشت. به گزارش ایرنا، داریو فو به بیماری ریوی مبتلا بود و روز گذشته(چهارشنبه) در بیمارستانی در شهر میلان ایتالیا با زندگی وداع گفت. وی از تاثیرگذارترین نویسندگان معاصر ایتالیا بود که علاوه بر نویسندگی، به کارگردانی، طراحی صحنه و لباس، بازیگری و آهنگسازی نیز می پرداخت. آثار وی در 50 کشور چاپ و به 30 زبان ترجمه شدند. رمان ها و نمایشنامه های ...

نویسنده برنده نوبل درگذشت

تاریخ انتشار : پنج شنبه, 22 مهر 1395 13:55


 اخبار فرهنگی ,خبرهای فرهنگی,نمایشنامه نویس و طنزپرداز ایتالیایی

«داریو فو» (Dario Fo) نویسنده، نمایشنامه نویس و طنزپرداز ایتالیایی در سن 90 سالگی درگذشت.

به گزارش ایرنا، داریو فو به بیماری ریوی مبتلا بود و روز گذشته(چهارشنبه) در بیمارستانی در شهر میلان ایتالیا با زندگی وداع گفت.

 

وی از تاثیرگذارترین نویسندگان معاصر ایتالیا بود که علاوه بر نویسندگی، به کارگردانی، طراحی صحنه و لباس، بازیگری و آهنگسازی نیز می پرداخت.

 

آثار وی در 50 کشور چاپ و به 30 زبان ترجمه شدند.

 

رمان ها و نمایشنامه های داریو فو مضامین سیاسی و اجتماعی دارند و بسیاری از آنها در نقد بوروکراسی دولتی و امپریالیسم آمریکایی نوشته شده اند.

 

وی برای نگارش نمایشنامه «مرگ تصادفی یک آنارشیست» در سال 1997 نوبل ادبیات را کسب کرد.

 

پیام روز جهانی تئاتر در سال 2013 میلادی توسط وی به نگارش درآمد.

 

نمایش «افسانه ببر»، «حساب پرداخت نمی شه» و «جسدهای پستی» از جمله آثار داریو فو هستند که بارها توسط هنرمندان تئاتر کشورمان به صحنه رفته است. 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه