نیکول کیدمن: هالیوود عامل خشونت علیه زنان است/ آدری تاتو: دوست ندارم بدنم زیر نگاه‌های کنجکاو باشد


نیکول کیدمن: هالیوود عامل خشونت علیه زنان است/ آدری تاتو: دوست ندارم بدنم زیر نگاه‌های کنجکاو باشد - تصویر 1

پس از اعتراضی که ناتالی پورتمن به نگاه هالیوود نسبت به زن‌ها کرد و گفت که هالیوود آنها را به صورت یک کالا می بیند؛ بسیاری از رسانه های غربی را به فکر واداشت تا درباره این نگاه هالیوود نقدهایی داشته باشند.

ناتالی پورتمن در گفت‌وگویی با مجله Elle که قرار است ماه آینده منتشر شود، اذعان کرد که هالیوود با ساختن داستان‌های فمینیستی، تنها قصد سفسطه‌کردن دارد و نیتش تنها این است که بتواند بفروشد و برنده شود. هالیوود اصلا فیلم فمینیستی نمی‌سازد، زمانی یک فیلم فمینیستی است که سیمای زنانی ضعیف و آسیب‌پذیر در آن نمایش داده شود که قادر شده‌اند به اشخاصی واقعی تبدیل شوند، افرادی که می‌توانند بر ما تاثیر بگذارند.

ناتالی پورتمن خود در فیلم‌های متعددی بازی کرده که از آن جمله می‌توان به «جنگ ستارگان»، فیلم اساطیری «ثور» و «وی به نشانه وندتا» اشاره کرد.

 

 

به نظر می‌رسد این حرف‌های پورتمن، خطاب به آنجلینا جولی در نقش «لارا کرافت» و اسکارلت یوهانسون در نقش «بیوه سیاه» بوده است. این دو شخصیت به ترتیب در فیلم‌های «تام رایدر» و «انتقام‌جویان» به ایفای نقش پرداخته‌اند.

پورتمن که تاکنون موفق نشده نقش یک قهرمان را در یک فیلم احساسی بازی کند، همچنین گفته که تمایل دارد هر نقشی از زن که امکانش وجود دارد را بازی کند تا سیمای زنان در جوامع و شرایط گوناگون را به تصویر بکشد. این هنرپیشه ۳۲ساله که بازی در فیلم «قوی سیاه» برای او جایزه اسکار بهترین هنرپیشه نقش اول زن در سال ۲۰۱۱ را به‌همراه داشته و به‌تازگی مادر شده، مادر بودن را سخت‌تر از بازیگری می‌داند و معتقد است نقش مادر از نقش هر زن دیگری در فیلم دشوارتر است.

 

 

برخی از بازیگران هالیوودی نیز گفته اند اگرچه در ظاهر هالیوود فیلم هایی می سازد که به زن بپردازد اما در واقعیت خود بدنه این مجموعه بین زن ها و مردها اختلاف فاحشی قائل می شود.

آدری تاتو بازیگر مطرح سینمای فرانسه که در فیلم‌هایی چون «امیلی» و «کد داوینچی» ایفای نقش کرده است، گفت: کار در هالیوود هیچگاه ایده‌آل من نبوده و این سینما را دوست ندارم چون نمی‌خواهم ذره ذره جسمم زیر نگاه‌های کنجکاو باشد.

 

 

وی افزود: من به شدت فرانسوی‌ام و در هالیوود متفاوت از فرانسه شما فشارهای زیادی را باید تحمل کنید.

تاتو ادامه داد: البته، در فرانسه نیز نگاه‌های ابزاری وجود دارد ولی خوب تا به این اندازه بی‌ رحمانه نیست، در هالیوود مردم به ذره ذره جزئیات بدن شما خیره می‌شوند و کنجکاوند ببیند که شما چه می‌ پوشید و این موضوع فشار زیادی را بر شما تحمیل می‌کند، برخی این نگاه‌ها را دوست دارند ولی در مورد من صدق نمی‌کند.

 

 

«تاتو» در ادامه گفت: شما نمی‌توانید نقشی را در یک فیلم هالیوودی به دست آورید مگر اینکه به آمریکا سفر کنید.

این بازیگر فرانسوی که اجرای مراسم اختتامیه کن امسال را نیز به عهده داشت در پایان گفت: به سینما تعصب خاصی دارم، کارگردانان آمریکا را ستایش می‌کنم و فیلم‌های آمریکایی را دوست دارم ولی زندگی من فراتر از همه این اینها و بسیار باارزش است. اینقدر جاه طلب نیستم که به خاطر رسیدن به هالیوود آن را فنا کنم.

 

 

نیکول کیدمن که هنرپیشه استرالیایی هالیوود و سفیر صلح سازمان ملل متحد است با حضور در کمیته ویژه کنگره امریکا گفت: هالیوود زنان را به عنوان کالای کم ارزش و ضعیف جنسی نمایش می دهد و باعث ترویج خشونت علیه آنها می شود.

این هنرپیشه معروف استرالیایی همچنین خواستار کمک بیشتر امریکا به صندوق حمایت از زنان سازمان ملل متحد شد.

 

 

روزنامه انگلیسی‌ زبان دیلی‌ میل، هم در یک پژوهش جدید اعلام کرد که هالیوود، قطب صنعت سینمای جهان که تحت نفوذ لابی‌ های صهیونیستی امریکا اداره می‌شود، علی‌رغم تمام ادعاهای فمینیستی، رویکردی ضد زن دارد و همچنان زنان را تحقیر می‌کند.

بنا بر این گزارش، در حالی که بیشتر نقش‌ های پردیالوگ به مردها داده می‌شود، این مردها هستند که بیشتر در سینمای هالیوودی سخن می‌گویند و آنچه در این غول رسانه‌ای به زنان می‌ رسد، تنها برهنگی است.

 

 

بر این اساس ۶۷ درصد از دیالوگ‌ها در فیلم‌های هالیوودی به مردان می‌رسد و زنان تنها صاحب ۳۳ درصد از دیالوگ‌ها هستند. در همین شرایط، زنان حدود ۵ برابر مردان در سینمای هالیوودی عریان ظاهر می‌شوند که این خود بیانگر نحوه نگاه سینمای هالیوودی به زن و جنس مونث است. تعداد کارگردانان و نویسندگان زن نیز در هالیوود تنها یک‌پنجم مردان است.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه