پروژه برج‌های آرامش رامسر دوباره بررسی می‌شود

جوان ایرانی -‌ تابستان سال گذشته بود که تب برج‌های آرامش بالا گرفته بود و آرامش رامسر را بر هم زده بود. کارشناسان معتقد بودند، ساخت مجتمع تجاری آرامش، مقابل باغ 33 هکتاری و درحریم 4 اثر تاریخی رامسر بیش از 5/8 متر ارتفاع دارد که سبب تراکم 90 درصدی در این منطقه می‌شود.

این درحالی بود که طرح سطح اشتغال و ارتفاع برج‌های رامسر حتی در آن زمان نیز محل اختلاف بسیاری از کارشناسان بود. برخی از کارشناسان سازمان میراث‌فرهنگی این طرح را در آخرین جلسه‌ای که در سازمان میراث‌فرهنگی تشکیل شده بود، مورد تایید کمیته شورای فنی نداستند اما برخی دیگر به جلسه‌ای اشاره کرده بودند که در دفتر یکی از اعضای شورای فنی سازمان میراث‌فرهنگی با حضور 3 تن از اعضا برگزار شده بود و طرح را مورد تایید قرار داده بودند.

در واقع همین تعلل کمیته و شورای فنی تهران سبب شد که شورای فنی استان مازندران با تهیه صورت‌جلسه و جمع‌آوری امضا از دو تن از کارشناسان شورای فنی تهران و دیگر کارشناسان استان مازندران مجوز ساخت این مرکز تجاری را صادر کند.

«علی ماهفروزی» یکی از اعضای شورای فنی استان مازندران بود که امضای‌اش پای صورت‌جلسه مشاهده می‌شد. با این‌حال این باستان‌شناس به CHN گفته بود، با ماهیت ساخت مرکز تجاری آرامش مخالف است و امضای وی تنها به‌این دلیل بوده که نامه به‌ شورای فنی تهران ارسال شود نه اینکه رای و تصمیم‌گیری به شورای فنی استان واگذار شود.

این باستان‌شناس ضمن بیان این مطلب که منظر فرهنگی رامسر متعلق به دوره قاجار و اوایل پهلوی است و نیازمند آنست که قوانین منظر در آن مترصد شود، تاکید کرده بود: «دررابطه با منظر فرهنگی رامسر مخالفت خود را بارها اعلام کرده‌ام. با اینکه به‌اشتباه امضای من بر صورت‌جلسه آمده اما معتقدم که امضای من دلیل بر تایید ساخت و ساز با ارتفاع 15 متر نیست و صرفا به‌این دلیل بود که اقدامات کارشناسی در تهران با انسجام بیشتری دنبال شود».

اما پیگیری‌های خبرگزاری میراث‌فرهنگی از مسئولان وقت سازمان میراث‌فرهنگی سبب شد که در تاریخ 30 تیرماه تیم راهبردی شورای فنی سازمان میراث‌فرهنگی به رامسر بروند و از نزدیک میزان ارتفاع و تراکم مجتمع تجاری آرامش را در حریم 4 اثر تاریخی و مقابل باغ 33 هکتاری رامسر مورد ارزیابی قرار دهند. پس از آن معاون وقت میراث‌فرهنگی کشور، اعلام نتیجه نهایی را منوط به بررسی‌های دقیق‌ کارشناسان دانست.

حالا یکسال از آن ماجرا می‌گذرد و پرونده برج‌های رامسر بدون منجر شدن به نتیجه‌ همچنان باز مانده است. «محمد حسن طالبیان» معاون میراث‌فرهنگی کشور معتقد است که ساخت و سازهایی که در رامسر اتفاق می‌افتد فرآیندی دارد که استان در حال پیگری آن است.

به‌گفته طالبیان، طرح برج‌های آرامش رامسر از سه ماه پیش آغاز شده و قرار است پس از بررسی‌های مشاور به شورای فنی ارسال و بعد از تایید و طی کردن این مراحل به شورای عالی شهرسازی ابلاغ شود.

معاون میراث‌فرهنگی کشور معتقد است، درحال‌حاضر لازم است این طرح فرآیندی صحیحی را طی کند حتی اگر در گذشته اشکالاتی داشته هم‌اکنون باید دوباره پروسه قانونی شورای فنی را بگذراند.

طالبیان اما با تایید این موضوع که نباید برج���های آرامش در منطقه رامسر ساخته می‌شد تاکید کرد: « برج‌های آرامش نباید با ارتفاع و سطح اشتغال بالا ساخته می‌شد و تا زمانی‌که این طرح پروسه قانونی خود را نگذراند و به شورای عالی شهرسازی ابلاغ نشود مسئولیت‌اش با استان است».

به‌گزارش CHN، مجتمع آرامش درمکان و حریم‌ بناهایی احداث شده که هتل بنیاد پهلوی در سال 1/5/1352 با شماره 1520 به ثبت رسیده، بلوار مقابل هتل‌های رامسر با شماره ثبتی 1521، مورخ 5/10/52 و باغ رامسر با شماره 2323 در تاریخ 19/2/1378 و ساختمان فرمانداری با شماره 3326 در تاریخ 25/12/79 درفهرست آثار ملی جای گرفته است.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه