کمیسیون ٧ نفره حمید صفت را ٥٠ درصد مقصر قتل می‌دانند. تاریخ انتشار : یکشنبه, 06 خرداد 1397 08:24. رپر معروف بعد از ٩ ماه حبس امروز آزاد می‌شود. خواننده‌ای که مرداد ‌سال گذشته به اتهام قتل ناپدری‌اش بازداشت شد، حالا بعد از پیچیدگی‌ها و فرازونشیب‌های زیاد پرونده‌اش، با وجود درخواست قصاص پسران ناپدری‌اش با قید وثیقه آزاد می‌شود. نزاع با ناپدری همه آن چیزی است که این خواننده رپ را به قتل متهم کرد. ترانه‌سرا و رپری که خبر بازداشتش در غروب شنبه، ٢٨ مرداد ماه‌ سال گذشته همه را شوکه کرد. شعبه سوم ...

کمیسیون ٧ نفره حمید صفت را ٥٠ درصد مقصر قتل می‌دانند

تاریخ انتشار : یکشنبه, 06 خرداد 1397 08:24


اخبار,اخبار فرهنگی وهنری,حمیدصف

 رپر معروف بعد از ٩ ماه حبس امروز آزاد می‌شود. خواننده‌ای که مرداد ‌سال گذشته به اتهام قتل ناپدری‌اش بازداشت شد، حالا بعد از پیچیدگی‌ها و فرازونشیب‌های زیاد پرونده‌اش، با وجود درخواست قصاص پسران ناپدری‌اش با قید وثیقه آزاد می‌شود. نزاع با ناپدری همه آن چیزی است که این خواننده رپ را به قتل متهم کرد. ترانه‌سرا و رپری که خبر بازداشتش در غروب شنبه، ٢٨ مرداد ماه‌ سال گذشته همه را شوکه کرد.

شعبه سوم دادسرای جنایی جایی بود که یکی از خبرساز‌ترین پرونده‌های جنایی تهران در آن به جریان افتاد. حمیدرضا صفت به اتهام قتل ناپدری‌اش در برابر بازپرس منافی آذر قرار گرفت تا از واقعیت این حادثه پرده بردارد. این پسر ٢٤ ساله آن روز همه چیز را تعریف کرد و از ١١‌سال زندگی با ناپدری‌اش گفت. حمید صفت در جلسه بازجویی‌اش گفت که عصبانیت‌ها و پرخاشگری‌های گاه‌و‌بی‌گاه ناپدر��‌اش همه اطرافیان را کلافه کرده بود و اعلام کرد که فقط برای دفاع از مادرش با ناپدری خود درگیر شده است.

این صحبت‌ها در حالی مطرح شد که حمید صفت در برابر اتهام قتل عمد قرار گرفت. با این حال او به این اتهام اعتراض داشت. برای همین کمیسیون سه نفره پزشکی قانونی تشکیل شد و این‌بار حمید را ٨٥‌درصد مقصر مرگ ناپدری‌اش اعلام کرد ولی این نتیجه نهایی نبود. دو کمیسیون دیگر، یکی پنج‌نفره و دیگری هفت‌نفره برای پرونده این خواننده مشهور تشکیل شد و درنهایت این پسر ٥٠‌درصد مقصر مرگ ناپدری‌اش شناخته و ٥٠‌درصد دیگر عامل مرگ بیماری مقتول میانسال اعلام شد. حالا بعد از گذشت ٩ ماه و طی‌شدن مراحل مختلف در این پرونده، در حالی ‌که هنوز این پرونده جنجالی به دادگاه نرسیده، وکیل حمید صفت از آزادی موکلش با قید وثیقه ٦٠٠ میلیونی در روز جاری خبر داد.

این پرونده حدود ساعت ١٥ شنبه ٢٨ مرداد‌ سال گذشته با مرگ مشکوکی در بیمارستان فیروزگر تهران کلید خورد. با حضور ماموران در بیمارستان و انجام تحقیقات نخست مشخص شد که پیرمردی ٦٦ساله به علت اصابت جسم سخت به ناحیه سر و شکستگی جمجمه فوت کرده است. با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع مرگ مشکوک و به دستور بازپرس شعبه سوم دادسرای ناحیه ٢٧تهران، این پرونده در اختیار اداره دهم قرار گرفت. همزمان با آغاز تحقیقات پلیس مشخص شد که پیرمرد قبل از مرگش با پسر همسرش درگیر شده و از سوی او مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود. حمیدرضا امیری صفت مظنون اصلی این پرونده، همان روز برای پیگیری جواز دفن به کلانتری ١٤٥ ونک مراجعه و خودش را معرفی کرد.

این در حالی بود که دو پسر و دختر ناپدری حمید به ایران آمده و درخواست قصاص پسر نامادریشان را مطرح کردند. این درخواست بعد از گذشت ٦ ماه در یک جلسه خصوصی با قاضی محمد شهریاری، رئیس دادسرای جنایی تهران نیز بار دیگر اعلام شد و توماس و سهیل که هر دو در خارج از کشور زندگی می‌کنند، خواهان قصاص حمید صفت شدند. با این حال عسگر قاسمی آقباش، وکیل حمید صفت صبح دیروز از آزاد‌شدن موکلش خبر داد و در این‌باره به گفت: «برای این پرونده سه کمیسیون تشکیل شد. کمیسیون سه نفره در ابتدا حمید را ٨٥‌درصد مقصر مرگ ناپدری‌اش اعلام کرد. در ادامه با اعتراض به این نظریه، کمیسیون پنج نفره تشکیل شد. بعد از آن حمید ٣٣‌درصد مقصر شناخته و ٦٧درصد نیز بیماری مقتول عامل مرگ اعلام شد.

با این ‌حال بار دیگر با اعتراض خانواده مقتول، کمیسیون هفت‌نفره در پزشکی قانونی تشکیل و این‌بار موکلم ٥٠‌درصد و بیماری مقتول نیز ٥٠‌درصد عامل مرگ اعلام شد. با این نظریه و به موجب ماده ٢٤١ قانون آیین دادرسی کیفری وقتی که یک‌نفر ٥٠‌درصد مقصر مرگ شناخته می‌شود، می‌توان در قرار وثیقه‌اش تخفیف قایل شد. بنابراین بعد از اعلام نظر کمیسیون هفت‌نفره، ما به شعبه دهم دادگاه کیفری استان تهران رفتیم و آزادی حمید با قرار وثیقه را مطرح کردیم. دادگاه نیز بازداشت موقت او را ملغی کرد. بازپرس نیز با این موضوع موافقت کرد و حمید روز یکشنبه، ششم خردادماه با قرار وثیقه آزاد خواهد شد. میزان این وثیقه نیز ٦٠٠‌میلیون تومان بوده است.»

 

روزنامه شهروند

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه