تاریخ انتشار : دوشنبه, 07 خرداد 1397 22:15. یازدهمین برنامه ماه عسل با حضور اهالی قلعه گنج و پرداخت به سیر تاریخی تحول این منطقه به دست مردم آن روی آنتن رفت. به گزارش سرپوش، یازدهمین برنامه ماه عسل میزبان زوجی از قلعه گنج کرمان بود که با وجود نسبت دختر دایی پسر عمه که داشتند به دلیل شرایط بد مالی به شکل خانوادگی کار می کردند. قلعه گنج جایی است که به آفریقای ایران معروف است. جایی که گرما و نبود امکانات و وضعیت اسفبار در آن موج می زند. وضعیت ان ها به حدی بد بود که مهمان برنامه بدهکاری ۲۰۰۰ تو ...

یازدهمین برنامه ماه عسل با حضور اهالی قلعه گنج

تاریخ انتشار : دوشنبه, 07 خرداد 1397 22:15


اخبار,اخبار فرهنگی,برنامه ماه عسل

یازدهمین برنامه ماه عسل با حضور اهالی قلعه گنج و پرداخت به سیر تاریخی تحول این منطقه به دست مردم آن روی آنتن رفت.

به گزارش سرپوش، یازدهمین برنامه ماه عسل میزبان زوجی از قلعه گنج کرمان بود که با وجود نسبت دختر دایی پسر عمه که داشتند به دلیل شرایط بد مالی به شکل خانوادگی کار می کردند.

 

قلعه گنج جایی است که به آفریقای ایران معروف است. جایی که گرما و نبود امکانات و وضعیت  اسفبار در آن موج می زند.

 

 وضعیت ان ها به حدی بد بود که مهمان برنامه بدهکاری ۲۰۰۰ تومنی داشت.

 

مهمان برنامه به درس علاقه داشت و به زور کار می کرد و در حال کار به درس فکر می کرد.  پس از مدتها سختی کار خوب  پیدا کرد و به دنبال این بود که سر ماه مادرش را با پول حقوقش خوشحال کند اما مادرش فوت می کند. پس از مرگ مادر معتقد شد که خدا از شهر او رفته است. مادرش در هنگام مرگ به او از نگهداری برادران و خواهرانش گفت بنابراین حمایت از آنان را به دست گرفت و همه آن ها را به دانشگاه فرستاد و آنها شاغل شدند.

 

مهمان برنامه در ۲۱ سالگی و پس از مرگ مادرناگهان حکم مردی ۳۵ ساله را پیدا می کند.

 

مرد و زن مهمان برنامه از پولداری در روستای خود به این معنی یاد کردند که پولدار یعنی کسی که مشکل خرید کتاب مدرسه و پول آن را نداشت�� باشند نه کسی که میلیاردر است.

 

در ادامه مهمانان برنامه از این گفتند که با ید استکان چای و یک خرما صبح تا شب کار می کردند و از احسان علیخانی خواستند که به ادامه داستان بپردازیم و از بدبختی های گذشته خود نگویند.

 

در ادامه برنامه سه مهمان خانم در استودیو برنامه ماه عسل حاضر می شوند.

 

یکی از مهمانان خانم گفت وضعیت قلعه گنج تنها ۷ سال است که خوب شده است و قبل از ان وضعیت بدی داشت. مردم ما مردمی بودند که تنها برای زنده بودن زندگی کردند اما الان همه تلاش می کنند تا زندگی را تغییر دهند.

 

مهمان مرد برنامه مهاجرت در نظرش را هجرت فکر  و رسیدن به تلاش برای ساختن جایی که هستی دانست. او هدف داشت تا در روستا یک رنسانس اقتصادی شکل دهد.

 

زن دوم از سه مهمان دوم برنامه با زبان محلی با هموطنانش صحبت کرد.

 

در دوران مدرسه کیف او از کیسه برنج بود که خواهرش دوخته بود. بچه ها در مدرسه او را مسخره کردند و او خواست به مدرسه نرود اما با اصرار مادرش برگشت. معلم مدرسه برای هر کتاب دفتری خواست که بچه ها در آن بنویسند اما او و خانواده اش پولی نداشتند دفتر بخرند بنابراین ترک تحصیل کرد. او ازدواج کرد و صاحب دو فرزند شد. به حرم امام رضا(ع) رفت و دوست داشت اذن دخول بخواند اما نمی توانست. بنابراین به دنبال سواد و علم اموزی رفت تا با سواد عامل پیشرفت فرزندانش هم باشد.

 

زن سوم از تلاششان در مساجد برای سوادآموزی از طریق قرآن گفت و این که این منطقه با همکاری یکایک مردم جلو رفته است و این که فکر مردم این منطقه تکامل یافته و از فکر کردن به دیپلم به دکترا رسیده اند. 

 مهمانان برنامه از نداشتن اعتماد مسئولان به مردم قلعه گنج گفت تا این که بنیاد علوی به مردم و به دنبال آن مردم به بنیاد علوی اعتماد کردند. ناگهان انقلابی در ون منطقه شکل گرفت و با شعار مردم برای مردم تلاش کرده و قلعه گنج را ساختند.

 

 

 

در ادامه برنامه تمام کسانی که در حال حاضر در قلعه گنج صنعت راه انداخته اند و به منطقه ای صنعتی تبدیل کرده اند در استودیو حاضر شدند و از کارشان گفتند.

 

احسان علیخانی پس از پخش آیتم از دو مقطع زمانی قلعه گنج و تفاوت عجیب آن خواست که آین مردم را تشویق کنند.

 

مجتبی از فارغ التحصیلی و معلم شدن و برگشتش به قلعه گنج گفت و قصدش برای پرداخت بدهی ۲هزار تومانی اش گفت که مرد پاسخ داد بر فرزندم در مدرسه آنقدر سخت بگیر تا درس خوانده و در زندگی پله های موفقیت را طی کند و این بزرگترین دینی است که پرداخت می کنی و از تو قدردانی می کنم.

 

مجتبی در پایان از حکمت خداوند در سختی هایی که در قلعه گنج در گذشته وجود داشت گفت و این که خدا در قلعه گنج حضور دارد.

 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه