- مرتضی احمدی - مرد آوازها و بازی‌های - طهران - درگذشت

- گروه فرهنگ و هنر- مردی که از آوازهای بیات تهران و پیش پرده نمایش ها شروع کرد و بعدها به دلیل تلاش و استعداد به رادیو، سینما و تلویزیون ایران قدم گذاشت و در همه رسانه های پرمخاطب، ردپایی به یادماندنی از خود به جای گذاشت در سن 90 سالگی و در حالی که مشکلات تنفسی امان از او گرفته بود در منزل شخصی خود، در کنار خانواده درگذشت. «مرتضی احمدی» پیشتر و در جشن تولد آخر خود گفته بود که دلش برای «طهران» تنگ شده است.

به گزارش CHN، «مرتضی احمدی» بازیگر پیشکسوت تئاتر و سینمای ایران در سن 90 سالگی درگذشت. وی که پیشتر به دلیل مشکلات ریوی و تنفسی در بیمارستان به سر می برد، چند وقتی به منزل منتقل شد تا در امنیت خانه دوران نقاهت خود را بگذراند و با این حال به دلیل مشکلات حاد تنفسی صبح امروز در منزل خود چشم از دنیا شست.

پیشتر نیز مسوولان وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی و شخص «علی مرادخانی» معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به دیدار او رفته بودند و قرار بر این شده بود تا پس از بهبودی او، بزرگداشتی به پاس سال ها خدمات ارزنده او در حوزه هنر و فرهنگ با حضورش برگزار شود، بزرگداشتی که هیچگاه جامه عمل به خود نپوشید.

«بهرنگ بقایی» نوه استاد «مرتضی احمدی» ضمن تایید این خبر، از مشکلات تنفسی پدربزرگ خود گفت، مشکلاتی که باعث شد در روزهای آخر عمر، مرتضی احمدی به خاطر آنها جان پرارزش خود را از دست بدهد. بقایی پیشتر و زمانی که پدربزرگ وی در بیمارستان به سر می برد نیز از ضعف عمومی، مشکلات تنفسی و آرامشی که نیازمند آن بود تا سلامتی خود را بازیابد صبحت کرده بود و همچنین اظهار امیدواری کرد تا هرچه زودتر حال پدربزرگش خوب شود و بزرگداشت اش در زمان حیات و با حضور مسوولان برگزار شود. اما روزگار امان نداد و احمدی صبح امروز 30 مردادماه رفت.

به گزارش CHN، مرتضی احمدی که در سال 1303 در تهران متولد شد برای نخستین بار سبک بیات تهران را در پیش پرده های تهران خواند. ترانه گلپری او باعث شد تا در سال 22 به دعوت رادیو تهران پاسخ مثبت بدهد و کار در رادیو را که از رسانه های پرمخاطب و تاثیرگذار آن دوران بود نیز تجربه کند. تجربه های او در رادیو تهران را مردم آن روزگار به خوبی به یاد دارند. تجربه هایی که حاصل تلاش های او در زمینه هنر بود. وی پیش پرده کارگرم من را نیز خواند. پیش پرده ای که با استقبال کارگران راه آهن مواجهه شد و باعث اعتصاب کارگران نسبت به وضعیت شان در همان دوران شد. برنامه های کمدی او در رادیو تهران که بعدها به رادیو ایران و رادیو و تلویزیون ایران تغییر نام داد از فعالیت هایی بودند که احمدی به آنها اشتغال داشت.

سبک خاص او در آوازخوانی بیات تهران است. «باباجاهل گریان» و سریال «هردمبیل» از جمله کارهایی بودند که صداپیشگی و بازی در نقش اول را وی برعهده داشت. گویندگی فیلم های خارجی نیز از جمله کارهای استاد «احمدی» بوده اند، آثاری که در حافظه تاریخ هنر ماندگار شده اند.

گفته می شود وی پس از کودتای 28 مرداد بازیگری را کنار گذاشت و چند سال به اهواز رفت. بازگشت او از اهواز با ادامه بازیگری او همراه شد. سریال های تلویزیونی که «مرتضی احمدی» در آنها بازی کرده است «سلطان صاحبقران»، «هفت شهر عشق»،«آیینه و بازارچه» بوده اند.

فروردین سال 49 مرحوم «احمدی» به دعوت مرحوم «علی حاتمی» ترانه عنوان بندی «حسن کچل» را ضربی خوانی کرد. در همین سبک نیز وی 5 صفحه موسیقی را برای یک شرکت انگلیسی ضبط کرد. گفته می شود وی بیش از چهارصد ترانه ضربی و بیش از 50 ترانه فکاهی خوانده است که در کتاب «مردان موسیقی سنتی و نوین ایران» به قلم «نصیری فر» ثبت شده اند.

مرحوم احمدی در هنر دوبله فعالیت های بی شماری داشت. دوبله مجموعه «پینوکیو» و در نقش «روباه مکار». و اما سینمای قبل و بعد از انقلاب مدیون هنرنمایی امثال احمدی هاست که در حوزه های مختلف خوش درخشیدند. وی از سال 32 تا 84 در بیش از 45 فیلم و با کارگردانان مطرحی همچون مرحوم علی حاتمی کارکرده است. تلویزیون نیز از زمان رونق گرفتن در ایران تا به امروز نیز خاطره های خوبی از این هنرمند درگذشته دارد. روحش شاد و یادش گرامی.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه